V sredo, 18. septembra, smo se dijaki 2. ET v sklopu predmeta zgodovina odpravili na ekskurzijo na Sabotin. Do vrha smo se pripeljali z avtobusom, kjer nas je pričakal naš vodič, gospod Bogdan Potokar. Že ob prihodu nas je navdušil osupljiv pogled v Goriška brda. Med hojo navkreber smo se povzpeli do razgledne točke, kjer je bil čudovit pogled na reko Sočo, Staro Goro in v prvi vojni krvavi Škabrijel.
Po očarljivem razgledu smo si ogledali kaverne, ki so jih med prvo svetovno vojno izkopali vojaki, da bi se zaščitili pred sovražnikom. Sabotin je bil pomemben del Soške fronte, kjer so potekali boji med Avstro-Ogrsko in Italijo med letoma 1915 in 1917. Kaverne so bile izklesane v skalo in bile so dovolj prostorne, da so v njih lahko prebivali vojaki in živali, za shranjevanje orožja in hrane. Spali so na preprostih slamnatih posteljah, imeli pa so tudi majhen “bazen” oziroma zbiralnik vode.
Vojaki so se morali sami oskrbovati z vodo, saj je bilo življenje v kavernah dolgotrajno in naporno. Vodo so uporabljali za pitje in hlajenje mitraljezov, kuhanje in osnovno higieno.
V kavernah so imeli tudi majhno jedilnico, kjer so se vojaki lahko odpočili in pojedli obrok. Jedilnice so bile skromne. Obrambni sistem so dopolnjevali kamniti jarki, zaščiteni z bodečo žico in vrečami s peskom.
Najbolj se me je dotaknila tema o ženskah. Ženske so morale poprijeti za marsikatero delo, zaradi golega preživetja so bile včasih prisiljene tudi v prostitucijo. Od vojakov bi dobile malo denarja ali kos kruha. Zaradi tega je prišlo do širjenja spolno prenosljivih bolezni.
Po obisku Sabotina smo nadaljevali izlet v Italijo, kjer smo videli italijansko kostnico v Sredipolju. Izlet na Sabotin je bil poučen in zanimiv. Spoznali smo zgodovino bojev iz prve svetovne vojne in življenje vojakov v kavernah. Domov smo se vrnili z novimi spoznanji.
Hilmie Salkoska, 2. ET