Filmšula je podprogram filmske vzgoje, ki ga predstavljamo pod skupnim imenom FILMARIJA in FILMŠULA in traja od septembra 2021 do junija 2022.

Če si želiš pobližje spoznati filmsko umetnost in si izostriti kritičen pogled na svet, v katerem živimo, se nam pridruži v petek, 15. aprila, ob 15.00, v Kosovelovem domu Sežana. Potopili se bomo v svet animiranih podob najuspešnejše slovenske avtorice animiranih filmov Špele Čadež in skozi filmsko retrospektivo spoznali njen avtorski slog.

1. Zasukanec: Špela Čadež, Slovenija, 2004, 6’43’’
  2. Ljubezen je bolezen: Špela Čadež, Slovenija, 2007, 8’35’’
  3. Zadnja minuta: Špela Čadež, Slovenija, 2010, 1’51’’
  4. Boles: Špela Čadež, Slovenija, 2013, 12’18’’
  5. Nočna ptica: Špela Čadež, Slovenija, 2016, 8’45’’
  6. Oranžna je nova črna – Povzetek: Špela Čadež, Slovenija, 2017, 4’10’’
  7. Steakhouse: Špela Čadež, Slovenija, Slovenija, Francija, Nemčija, 2021, 10’

Po filmu bo pogovor, vodila ga bo Petra Gajžler. V goste prihaja Špela Čadež.

Špela Čadež od leta 2008 deluje kot neodvisna animatorka in producentka. Njene filme predvajajo po vsem svetu in zanje je prejela številne nagrade. Leta 2002 je v Ljubljani diplomirala iz grafičnega oblikovanja in nadaljevala s podiplomskim študijem na Akademiji za medijsko umetnost v Kölnu. Živi in dela v Ljubljani. Za kratko animacijo lutk Boles (2013) je prejela več kot 50 nagrad, priznanj in nominacij, vključno z glavno nagrado na festivalu dokumentarnega filma v Leipzigu in nagrado za najboljši prvenec na festivalu v Hirošimi, poleg tega je bil predvajan v tekmovalnih programih 150 festivalov. Za film Nočna ptica (2016) je prejela 22 nagrad in priznanj, vključno z glavno nagrado na nizozemskem festivalu HAFF in na zagrebškem Animafestu, bil je tudi predvajan v tekmovalnih programih festivalov, kot so Sundance, Clermont Ferrand in Annecy. Letos pa se zbirki nagrad pridružuje še nagrada Prešernovega sklada, ki jo je prejela za animirano mojstrovino Steakhouse.

Več o programu Filmšulskih dogodkih najdete na spletni strani http://filmšula.si/.

Partnerji programa FILMŠULA v sezoni 2021/2022 smo: Kosovelov dom Sežana, Mladinski center Podlaga, Klub študentov Sežana, ŠCSK Sežana gimnazija in ekonomska šola, Višja strokovna šola. Projekt sofinancira Slovenski filmski center.