Šolski center Srečka Kosovela Sežana že od šolskega leta 2015/16 sodeluje v programu Junior Achievement. Vsako šolsko leto registriramo vsaj eno dijaško podjetje, ki po programu posluje eno leto.

V šolskem letu 2018/19 smo po vzoru norveške partnerske šole Vagen Vidergaende Skole dijaška podjetja vključili v program aranžerski tehnik, saj menimo, da so podjetniška in marketinška znanja pomembna tudi za naše aranžerje. Dijaki v okviru modula Pospeševanje prodaje  in v povezavi z vsebinami ostalih strokovnih modulov vodijo svoje podjetje. Naloge se izvajajo kot medpredmetna povezava aranžerstva, multimedijskega oglaševanja ter pospeševanja prodaje.

V letošnjem šolskem letu na šoli delujeta dve podjetji:

• ArtXVision Events, d. d., ki se ukvarja z organizacijo dogodkov, ter
  • XVision Fashion, d. d., ki se ukvarja z oblikovanjem, proizvodnjo in prodajo oblačil.

Obe podjetji med seboj sodelujeta in si delita poslovne prostore:

• ArtX shop – prodajalno v učilnici številka 6, kjer najdete številne izdelke za promocijo Šolskega centra Srečka Kosovela Sežana (majice, nahrbtnike, magnetke, slike) ter »Thrift Shop« oz. prodajo rabljenih oblačil
  • Art Cafe Erasmuskosovel, okrepčevalnico, kjer s pripravo prigrizkov in pijač poskrbijo predvsem za pogostitve naših Erasmus gostov.

Obe podjetji sta že registrirani na platformi Junior Achievement in uspešno poslujeta. S sodelovanjem sta  uspešno izpeljali že več pomembnih dogodkov:

• promocijo programa aranžerski tehnik na prireditvi OOZS (Območne Obrtne Zbornice Sežana) Promocija poklicev 6. 10. 2022
  • praznovanje Erasmusdays 14. 10. 2022
  • zaključni dogodek projekta Kiss of Life – multuimedijsko modno revijo #wearpoetry (21. 10. 2022)
  • predstavitev Mednarodne dejavnosti Srečko vsepovsod na dnevu odprtih vrat skupaj z dijaki 2. ET.

Osrednji temi, s katerimi sta podjetji povezani, sta:

• praznovanje 15. obletnice programa aranžerski tehnik na ŠC Srečka Kosovela Sežana s celostno podobo artXVision (XV. obletnica)
  • Erasmus+ strateško partnerstvo Creative Entrepreneurship 4 Culture.

V zadnjem tednu pred počitnicami nam pripravljata veliko presenečenj. Sledite jima na Instagramu @xvisionfashion in @artxvision_events.

Maja Prešeren