Kaj sploh je Pišem za pravice?

Amnesty International se bori za ljudi, ki so opozarjali na nepravilnosti, brezobzirnost sistemov, pohlep korporacij, težavne razmere staroselcev. Njihovo delovanje so organi oblasti utišali na način, ki ga imenujemo groba kršitev človekovih pravic: ti pogumni aktivisti so tarča groženj, napadov, ali pa so zaradi svojega delovanja v zaporu, nekateri brez možnosti pravične obravnave.

kampanjo Pišem za pravice, ki poteka po vsem svetu, na Amnesty International izberejo 10 ali več ljudi ali skupnosti, ki so jim dolgotrajno kršene človekove pravice. Ljudi z vsega sveta potem povabijo k dvema aktivnostma:

• Da podpišejo peticijo ali napišejo apel za vsakega od predstavljenih ljudi in s tem zahtevajo od oblastnikov njihovih držav, naj takoj ustavijo kršenje njihovih pravic.
  • Da ljudem, za katere pišemo, pošljejo sporočilo solidarnosti (pismo, risbo, drugo) in jim s tem pokažejo, da niso sami, da jim po celem svetu stojimo ob strani.

Kaj lahko stori vsak od nas?

Najprej preberi, kdo so aktivisti, za katere letos pišemo pozive (tu>>), nato “uporabi pero”. Že minuta bo dovolj za podpis peticije (tu>>). Če si pripravljen/-na vložiti več časa, pa napiši poziv (apel) ali pismo podpore (nekaj lepih, vzpodbudnih misli neposredno aktivistu/aktivistki) v slovenščini ali angleščini ter ga fotografiraj.

Za pravice bomo pisali pri ITS družboslovje v ponedeljek, 13. 12. (3. gimnazija), 5. šolsko uro v učilnici 5, in petek, 17. 12. (2. gimnazija), 5. šolsko uro v učilnici 8. Če boste poziv ali pismo podpore napisali sami (apele in pisma podpisujte le z imenom ali s karticami, ne zapisujte priimka in naslova), pa ga prinesite v šolsko svetovalno službo do srede, 22. decembra 2021. Vse zbrane apele in pisma bomo poslali na sedež Amnesty International Slovenije.

Na šoli smo ponosni na vse dijakinje in dijake, ki zavzeto pišejo apele že več let. Letos se nam lahko pridružiš tudi ti.

Alenka Kompare, koordinatorka dogodka