Skoči na glavno vsebino

MOS v Celju je najbolj prepoznaven poslovno-sejemski dogodek, znan tudi kot »sejem vseh sejmov«. Na letošnji izvedbi MOS-a med 18. in 22. septembrom 2024  se je predstavilo 650 razstavljavcev iz devetih držav in z več kot 1.100 blagovnimi znamkami. Ob otvoritvi sejma pa se je prvič odvil tudi gospodarski forum, kjer smo bili priča soočenju med gospodarstveniki in predstavniki vlade.

Organizirano je bilo tudi največje slovensko tekmovanje v poklicnih spretnostihSloveniaSkills 2024, ki mladim do štiriindvajset let omogoča, da pridobijo tudi kompetence v osebnem življenju.

Za sodelovanje na tekmovanju je zagotovo potreben talent, a ga je potrebno nadgraditi z vajami, predpripravami in dodatnim izobraževanjem, včasih pa se je treba tudi odreči kakšnemu prostemu vikendu ali drugim stvarem, da bi dosegli želeno strokovnost in dodatno znanje.

Dijaki Šolskega centra Srečka Kosovela Sežana so na tekmovanju sodelovali v dveh panogah: aranžerstvu in slikopleskarstvu.

V aranžerstvu sta pod mentorstvom Renate Nikolić našo šolo zastopala Jan Benedetič in Lana Kušnjerek iz 3. ART. Uvrstila sta se na 5. mesto.  Tekmovanje je potekalo v angleškem jeziku, tekmovalci pa so morali opraviti dve nalogi.  V prvi so načrtovali ureditev prodajnega otoka v izbrani poljubni kompoziciji na temo »Woodland« kot »gozdnato« in predstavili določene izdelke podjetja Lesnina, ki so jih prejeli na dan tekmovanja. V drugi nalogi pa so načrtovali in konceptno uredili izložbeni prostor z nakitom iz keramike na temo »Heaven and Sea«. Čudovite kolekcije nakita v različnih barvnih kombinacijah je prav za to tekmovanje oblikovala slovenska umetnica in likovna pedagoginja Mojca Šon.

V slikopleskarstvu pa sta našo šolo prav tako pod mentorstvom Renate Nikolić zastopali dijakinji iz 4. ART: Laila Kozlovič, ki je osvojila 3. mesto, in Judita Rozman, ki je osvojila 2. mesto.

Laila in Judita sta se za to tekmovanje usposabljali že med poletnimi počitnicami tudi pri podjetju Domplesk Klemen Žvokelj, s. p.  Med pripravami sta spoznali veliko o sebi. Na tekmovanju pa sta se morali izkazati v petih različnih nalogah: pleskanju vrat in okrasne letve, polaganju tapet, natančnosti izrisa in poslikave celjskega grba po dani slikovni predlogi,  lepljenju motiva na določeno mesto, mešanju barvnih odtenkov in skriti hitrostni nalogi.

Večdnevna tekmovanja so naporna in zahtevajo od tekmovalca fizično in psihično pripravljenost, poleg tega pa še veliko mero poguma, saj tekmuje na odprtem prostoru pred mimoidočimi gledalci. Zato zmagati na takem tekmovanju ne pomeni le osvojiti prvo, drugo ali tretje mesto. Zmaga je že vsak korak, ki ga tekmovalec naredi za to, da bi lahko tekmoval in v omejenem času pokazal vse, kar zna in zmore.

Vsem našim tekmovalcem iskrene čestitke za pogum in zelo dobro opravljeno delo.

Renata Nikolić, za aranžerski aktiv

 

(Visited 101 times, 1 visits today)
Dostopnost