V ponedeljek 9.10. 2023 je našo šolo obiskal arheolog Janez Dirjec. Dijakom 2.ag, 2.bg, in 3.ag je spregovoril o svoji bogati karieri arheologa, ki jo gradil na Znanstveno raziskovalnem centru SAZU v Ljubljani. Sodeloval je pri številnih arheoloških izkopavanjih in pri tem našel veliko zanimivih najdb. Med njimi sta najbolj znani najdba najstarejšega kolesa z osjo na svetu na Ljubljanskem barju ter najdba neandertalčeve piščali v jami Divje Babe. Na predstavitvi sem z gospodom Dirjecem opravila kratek intervju, v katerem nam je slikovito predstavil potek arheoloških izkopavanj. Opisal nam je svoje najdbe, pa tudi občutke, ki so ga prevevali ob spoznanju, kako pomembne so. Poudaril pa je, da je pri poklicu arheologa potrebno veliko truda in potrpljenja.  Ob koncu smo se z arheologom zapletli v prijeten pogovor o njegovem delu in šolska ura je prehitro minila. Gospod Janez Dirjec je danes upokojen in v arheologiji ni več aktiven, še vedno pa rad deli svoje znanje vsem, ki jih zgodovina in arheologija vsaj malo zanimata.

Na svojega nonota sem zelo ponosna.

Tinkara Dirjec 2.ag