Ustanove, ki so sodelovale pri izvedbi senčenj, so: Ministrstvo za obrambo Republike Slovenije, Letalski center Cerklje na Dolenjskem, Center Nadeja Ajdovščina, Zdravstveni dom Sežana, Policijska uprava Koper, Policijska postaja Sežana, Geodetsko podjetje Sežana d.o.o., Odvetnica Andreja Barič Sežana, Sartorius BIA Separations d.o.o. Ajdovščina, Osnovna šola Srečka Kosovela Sežana, Galenski laboratorij Nova Gorica, Sanja Premrn arhitektura Ajdovščina, Holding Kobilarna Lipica, Splošna bolnišnica dr. Franca Derganca Nova Gorica, Psihiatrična bolnišnica Idrija, Univerza v Novi Gorici, Akademija umetnosti, Univerza v Novi Gorici, Fakulteta za naravoslovje, Okrožno sodišče Nova Gorica, CIRIUS Vipava, Zdravstveni dom Postojna, Univerza v Ljubljani, Teološka fakulteta, Zdravstvena postaja Hrpelje, Regionalni RTV-center Koper, Karsus, gradnja, inženiring in svetovanje d.o.o. Sežana, Slovenske železnice d.d., Ambasada Republike Turčije, Fakulteta za dizajn Ljubljana, Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije, OE Nova Gorica, Pokrajinski muzej Koper, Projekt d.d. Nova Gorica, Veterinarska ambulanta Vetris d.o.o. Ilirska Bistrica, Seyfor d.o.o. Šempeter pri Gorici, Policijska akademija Tacen, Primorska hranilnica Vipava, Svetovalni center Istre, Vrtec Sežana, Simfonični orkester RTV Slovenija.

V programu Senčenje na delovnem mestu, ki smo ga prvič izvedli za dijake zaključnih letnikov gimnazije v šolskem letu 2023/24, so dijaki imeli priložnost spremljati izkušene zaposlene (strokovnjake na svojem področju v različnih poklicih) pri njihovem delu.

Dijaki so izbrali poklice, ki jih zanimajo, nato pa so en dan opazovali, kako strokovnjaki opravljajo svoje naloge. Med programom so imeli tudi priložnost postavljati vprašanja mentorjem in spoznavati kompetence, potrebe za uspeh v različnih karierah.

Program Senčenje na delovnem mestu je del karierne orientacije, ki poteka na šoli, in vključuje več področij, ki jih dijaki raziskujejo: svoje osebnostne značilnosti, možnosti v okolju ter vsebino študijev in poklicev. Senčenje se umešča v zadnje področje: dijakom omogoča oblikovanje ustrezne predstave o izbranih poklicih ter olajšuje izbiro študija in odločitev za poklic.

Program Senčenje na delovnem mestu ne le spodbuja dijake k razmišljanju o svojih kariernih ciljih, ampak tudi krepi vezi med šolo in lokalnim okoljem. V šolskem letu 2023/24 so dijaki senčili širok spekter poklicev, vključno z arhitektom, farmacevtom, fiziologom, kineziologom, pravnikom, psihologom in psihiatrom, veterinarjem, učiteljem predmetne in razredne stopnje, gradbenim inženirjem, zgodovinarjem, direktorjem družbe, finančnikom, video producentom …

Izvajalec programa Senčenje na delovnem mestu je Inštitut za mladinsko politiko Ajdovščina, finančno pa ga podpira Občina Sežana.

Vsem sodelujočim, ki so prispevali k uspehu tega programa, se zahvaljujemo za trud in angažiranost. Veselimo se nadaljnjih priložnosti za sodelovanje.

Alenka Kompare, šolska svetovalka