


V okviru Erasmus+ projekta Postati državljan sveta (Shaping Global Citizens) so se tri dijakinje 2. A gimnazije, Lara Boštjančič, Vita Gomezel in Mila Škerlj, skupaj s profesoricama Alenko Kompare in Sandro Grmek, udeležile prvega srečanja na Gimnaziji Gheorghe Lazar v Bukarešti. Srečanje je potekalo med 10. in 13. februarjem 2025.
Osrednja tema srečanja je bila skrb za druge in za okolje. Že prvi dan smo poslušali predavanje o nevrorazličnosti. Brad Palas nam je skozi lastne izkušnje nazorno predstavil, kako razmišlja kot oseba z avtizmom, kakšne so prednosti tega ter s kakšnimi izzivi se srečuje.
Udeleženci smo nato predstavili šolske projekte na temo skrbi za druge in za okolje, popoldne pa smo preživeli na Lovu na zaklad (Sustainability Treasure Hunt). Med raziskovanjem mesta smo bolje spoznali romunske gostitelje in se soočili z zanimivimi izzivi, povezanimi s trajnostnim razvojem.
Drugi dan smo začeli s predstavitvijo šolskega krožka EcoSense, ki v Bukarešti skrbi za naravo in okolje. Kasneje smo obiskali EFdeN Sustainable City, prvi prototip trajnostnega mesta v Romuniji. Navdušeni smo bili nad inovativnimi rešitvami za bolj zeleno prihodnost.
V sredo smo obiskali medvedji rezervat Libearty Bear Sanctuary Zărnești, kjer smo spoznali ganljive zgodbe medvedov, rešenih iz krutih razmer ujetništva. Veseli smo bili, da jih lahko vidimo v varnem naravnem okolju.
Obisk terapevtskega centra za otroke z avtizmom in ADHD-jem je vse udeležence za nekaj ur prelevil v vzgojitelje. Strokovnim sodelavcem smo pomagali pri izvajanju aktivnosti z otroki in mladosntiki, starimi od 2 do 20 let.
Ob vrnitvi na šolo smo sodelovali v družabni igri s kartami, posebej zasnovani za ta projekt, v kateri smo razpravljali o možnih rešitvah različnih globalnih izzivov. Poleg tega smo ustvarili plakate, na katerih smo ponazorili, kako skrbimo zase, za druge in za okolje.
Erasmus+ izmenjava nam ni prinesla le novega znanja, temveč tudi neprecenljive izkušnje, nova prijateljstva in širši pogled na svet. Veselimo se naslednjih srečanj.