Pri ITS DRUŽBOSLOVJE dijaki 3. gimnazije pri učnem sklopu Razumem film – doživljam svet spoznavajo zgodovino filma, filmski jezik, filmske žanre, osnove prvine filmske pripovedi in skozi analize izbranih filmov raziskujejo filmska izrazna sredstva.

V lanskem šolskem letu smo več pozornosti namenili znanstveno-fantastičnim filmom, v tem šolskem letu pa akcijskim filmom. Raziskali smo tudi druge filmske žanre in temeljne informacije predstavili v obliki infografike.

Filmski žanri so kategorije, ki opredeljujejo filme na podlagi pripovednih ali slogovnih elementov. Žanr filma lahko pomaga določiti like, prizorišče in strukturo zapleta. V kriminalkah na primer pripoved namenoma prikriva podatke in nas sili k ugibanju, pri romantičnih komedijah pa navadno že vnaprej poznamo razplet. Tipični žanri so drama, akcijski film, znanstveno-fantastični film, kriminalka, fantazija, komedija, muzikal, romanca, grozljivka …

Alenka Kompare in Samo Onič, mentorja