E-RAZSTAVA OB TRIDESETI OBLETNICI (26. 12. 2020)

Vabljeni k ogledu e-razstave (ppt predstavitve).

KAJ VEMO O PLEBISCITU?

Rezultati in analiza vprašalnika, ki so ga reševali dijaki naše šole.

Ob 30. obletnici samostojnosti Republike Slovenije so Arhiv RS, Park vojaške zgodovine in Zavod RS za šolstvo pripravili skupen pedagoško-zgodovinski projekt, ki obeležuje eno najpomembnejših prelomnic v slovenski zgodovini. Več na spletni strani projekta (tu>>).

V soboto, 26. 12. 2020, obeležujemo trideseto obletnico javne razglasitve rezultatov plebiscita o samostojni in neodvisni Slovenije.

V osemdesetih letih 20. stoletja je Jugoslavijo zajela več let trajajoča kriza, ki se je odražala v mednacionalnih nasprotjih, gospodarski dolžniški in finančni krizi s hiperinflacijo. Posledica tega je bil padec življenjskega standarda, obstajale so tudi velike ekonomske, kulturne in politične razlike me severozahodnim in jugovzhodnim delom Jugoslavije, saj je SR Slovenija največji plačnik v jugoslovansko državno blagajno.

Reformni poskusi so bili neuspešni. Slovenci so se na krizo odzvali v t. i. slovenski pomladi, v kateri so preko različnih gibanj civilne družbe, kulturnih gibanj in kulturne opozicije ter politične opozicije pokazali željo po samostojni in neodvisni demokratični državi z večstrankarskim sistemom. Za to obdobje je značilna tudi akcija v podporo plebiscita: Slovenija, moja dežela.

1. 12. 1990, je skupščina Republike Slovenije sprejela Zakon o plebiscitu o samostojnosti in neodvisnosti Republike Slovenije. Na podlagi podpisanega sporazuma je bil istega dne v skupščini z 203 glasovi za in nobenim proti sprejet Zakon o plebiscitu o samostojnosti in neodvisnosti Slovenije.

Plebiscit je potekal 23. 12. 1990, rezultate pa je javno razglasil predsednik takratne skupščine republike Slovenije dr. France Bučar 26. 12. 1990. Na ta dan je bil razglašen državni praznik kot dan samostojnosti in enotnosti. Slovesnosti so se začele že na dan plebiscita ter nadaljevale v naslednjih dneh.  Igrale so godbe, povsod so bili prisotni slovenski simboli in ljudje so oblekli slovenske narodne noše. V Ljubljani so slavili na Prešernovem trgu in pred Ljubljanskim magistratom.

Rezultati plebiscita
Odločitev GLASOVI %
DA 1,289,369 95.71
NE 57,800 4.29
 Št. veljavnih glasov 1,347,169 98.93
Neveljavni oz. prazni obrazci 14,569 1.07
Skupno število glasov 1,361,738 100.00
Registrirani glasovi in izid 1,499,294 90.83

42 274  Slovencev se ni moglo udeležiti glasovanja, ker so delali v tujini oz. služili vojaški rok in njihovi glasovi niso bili upoštevani.

Rezultati plebiscita so sprožili serijo dogodkov, ki so se končali 26. 6. 1991, z razglasitvijo samostojne in neodvisne Republike Slovenije, kateri je sledila desetdnevna agresija jugoslovanske vojske na Slovenijo, v kateri je Jugoslavija ponovno doživela poraz. Kmalu je sledilo mednarodno priznanje samostojne in neodvisne slovenske države ter sprejetje v pomembne mednarodne integracije z Evropsko unijo na čelu.

Prvi predsednik Republike Slovenije je bil Milan Kučan. Predsednik je bil do 22. 12. 2002.

Janko Želko, ITS družboslovje

Vir fotografije: Pred plebiscitarno odločitvijo za samostojnost tedni priprav, tudi za primer vojaške zasedbe (pridobljeno 19. 12.2020)