Tudi letos smo na šoli organizirali delavnice o varnosti v prometu. V petek, 5. novembra, so bile delavnice namenjene vsem dijakom tretjega letnika, v torek, 16. novembra, pa so o varnosti v prometu poslušali tudi vsi dijaki četrtega letnika.

V prvem delu je tetraplegik Vladimir Peterlin spregovoril o svoji prometni nesreči, ki so ji botrovali alkohol, utrujenost in prehitra vožnja, poleg tega pa ni bil pripet z varnostnim pasom. Nesreča mu je korenito spremenila življenje. Danes pogosto sodeluje v aktivnostih Zavoda Vozim, katerega cilj je zmanjšanje števila prometnih nesreč mladih pod vplivom alkohola, poleg tega na tak način osvešča tudi celotno populacijo. Dijaki so spoznali tudi iniciativo Heroji furajo v pižamah in njihove aktivnosti.

V drugem delu so bili aktivni dijaki. Z uporabo “pijanih očal” so morali izvesti nekatere aktivnosti. Tako so ugotavljali, kako alkohol vpliva na njihove sposobnosti gibanja.

V tretjem delu so v pogovoru z Marušo Samobor Gerl skušali potrditi ali ovreči nekatere mite o alkoholu.

Katere trditve si slišal največkrat?

• Lahko vozim, nisem veliko pil. Dve pivi ne vplivata na sposobnosti za vožnje.
  • Ker sem dobro jedel, lahko spijem več alkohola.
  • Prijatelji so me prepričali, nisem nameraval piti.
  • S svežim zrakom, telovadbo in pitjem kave lahko pospešim presnovo alkohola, zato bom prej trezen.
  • Pot domov znam na pamet. Lahko bi vozil z zaprtimi oči.
  • Pivo in vino sta manj škodljivi pijači kot žganje.
  • Če človek pije mešanico energijskih pijač in alkohola, bo manj pijan, kot če pije samo alkohol.

Trditve niso resnične.

Nikoli ne vozi pijan in vedno poskrbi za varno pot domov.

Med izvajanjem delavnic je bil na šoli posnet tudi promocijski video za iniciativo Heroji furajo v pižamah, ki si ga lahko ogledate na  https://www.youtube.com/watch?v=KVq06uYlGQM

Mateja Grmek