To je dan, ko praznujemo jezikovno raznolikost v Evropi in spodbujamo učenje jezikov.

Evropa  je prava zakladnica  jezikov, saj jih ima več kot 200. Učenje jezikov pomeni prednosti za vsakogar, nikoli tudi ni prepozno  za učenje jezika.

Kljub številnim priložnostim za delo ali študij v  drugih evropskih državah mnogi ostajajo doma prav zaradi slabega znanja jezikov. Zaradi globalizacije in ustanavljanja velikih mednarodnih podjetij pa je znanje  tujih jezikov nepogrešljivo.

Učenje tujih jezikov nam omogoča, da bolje razumemo drug drugega in da presežemo kulturne razlike.

Na naši šoli se vsi dijaki učijo dva tuja jezika. V okviru ITS – jezikoslovje pa si gimnazijci lahko izberejo še tretji tuji jezik. V tem šolskem letu so se dijaki 3. letnika ITS – jezikoslovje preizkusili v različnih jezikovnih aktivnostih in izbrskali veliko zanimivih podatkov:

• Irščino govori samo 170 000 ljudi.
  • Večina jezikov ima več kot 50 000 besed, a v vsakdanjem pogovoru ljudje uporabljajo le  nekaj 100 besed.
  • V Evropi obstaja približno 225 avtohtonih jezikov, kar je približno 3 % vseh svetovnih jezikov.
  • Tudi znakovni jeziki so razporejeni po jezikovnih družinah in imajo svoja pravila.
  • Neevropski jeziki, ki imajo največ govorcev, so kitajščina, arabščina in hindijščina, vsak ima svojo pisavo.

Elvira Mavrič, za aktiv tujih jezikov